Állatkert a poggyászomban

Nullahámozás és zabhegyezés helyett program karantén idejére

 

Tehát elérkeztünk oda, hogy az ember vagy azért ül otthon, mert áldozatául esett a világjárványnak és beteg, vagy munkanélküli, vagy otthonról dolgozik. Itt Nürnbergben a fogorvosi rendelők nem zártak be, illetve nem kötelező bezárni. Ez valószínűleg így is marad, mivel a sürgősségi betegellátó osztályok már így is túl vannak terhelve, szóval apróbb-cseprőbb dolgokkal minden páciens zargathatja a saját orvosát. Az már más kérdés, hogy a fodrászok, kozmetikusok kötelezően bezártak, mint ahogy minden más üzlet is, kivéve az élelmiszerboltokat, a gyógyszertárakat, az üzemanyagtöltő állomásokat és a drogériákat. Mivel én fogászati asszisztens vagyok, ezért nyilván be kell járnom dolgozni, aminek egyfelől örülök, másfelől viszont nem. Nem örülök, mivel egészségügyi dolgozóként fokozottan veszélyeztetett vagyok járványügyi szempontból. Ugyanakkor a németországi munkáltatónak van lehetősége úgy nevezett Kurzarbeitot beiktatni, vagyis nem a teljes munkaidőben akarja a foglalkoztatottat a munkahelyen látni, tehát vagy nem dolgozik az ember fia, lánya minden nap, vagy rövidített munkanapja van. Erre az időszakra (a rövidített időre) 60-82%-át kapja a munkabérének, attól függően, hogy tud otthonról vagy sem dolgozni. Én nem tudok, így mivel kedden és csütörtökön jelenleg nincs nyitva a rendelő, keddekre és csütörtökökre a munkabérem 60%-át kapom. A többi napra a 100%-a jár. Tehát örülök mégis, mivel legalább megmarad a munkám. De ez azt is jelenti, hogy rengeteg időm van itthon arra, hogy nullát hámozzak. Elmehetnék persze időseket is ápolni charity-ben, de mivel fogászati asszisztens vagyok, aki jelenleg is aktívan dolgozik (lsd. feljebb), ezért nekem ez tilos. Ugyanezért segítséget adni időseknek sem tudok, mint pl. kutyát sétáltatni vagy helyettük bevásárolni. Tehát nem sok lehetőségem van arra, hogy szabadidőmben önkénteskedjek, hullát mosni nem fogok, vénát pedig nem tudok szúrni, szóval…

Mivel a kedvenc boltjaim is bezártak, ahonnan mindenféle eszközöket (pl. sarokcsiszolót, csempevágót, fűrészárut vagy festéket) be tudnék szerezni, azzal kell csinálnom valamit, amim van. Vagy ha nincs mivel kézműveskedni, akkor az ember nekiáll valamit nézni, olvasni, játszani. És itt el is érkeztünk e roppant hosszú bevezető után a lényeghez: az embernek el kell foglalnia magát. A következőkben ajánlani fogok pár hasznos dolgot passzív pihenéshez, azaz nem fogunk főzni, tornázni vagy programozni. Elsősorban hosszabb időtartamú dolgokat kerestem, tehát filmeket nem mutatok be. Három kategóriában szemelgetek a saját kedvenceim közül, ezek pedig a játékok, könyvek valamint a sorozatok. Legközelebb olyan youtube csatornákat hozok, ahol valóban minőségi tartalom jut a nézők elé és különlegesek a maguk kategóriájában.

Játékok

Mint azt feljebb is írtam, a saját preferenciámat veszem alapul, így olyasmit fogok prezentálni, ami talán kicsit egysíkúnak tűnhet, de legalább nem pofázom olyan dolgokról, amikről fogalmam sincs. Mivel sem a PUBG-ben, sem a Rainbow Six Siege-ben nem vagyok járatos, így ilyen típusú (értsd: gyors reflexen alapuló lövöldözős, adott esetben csapatban játszandó, lövöldözős) játékokat nem fogok ajánlani. Minden játékot, amelyet itt felsorolok, egyedül vagy Dantéval végigjátszottunk.

Ori and the Will of the Wisps

Aki nem játszott az Ori and the Blind Forest nevű játékkal, az talán nem tudja, kicsoda, micsoda is Ori. Ő egy, a japán mitológiából kölcsönzött szellem, amolyan erdővédelmezője típusú, aki fehéren ragyog. Különböző nemes küldetéseken keresztül megmenti az erdejét, amelyet a pusztulás fenyeget, a benne lakó sok kedves, különleges kis lénnyel együtt. Az elődjéhez hasonlóan az Ori and the Will of the Wisps is az erdő megmentéséről szól, emocionális, bájos, néhol ugyanakkor kifejezetten horrorisztikus open world játék, ahol a fő szál mellett mellékküldetésekkel is elszórakoztathatjuk magunkat. A cuki kis lények, a már-már giccsesen gyönyörű grafika és a hollywoodi filmeket megszégyenítő soundtrack azonban ne tévesszen meg, lesz benne boss fight, hirtelen halál, és a reflexek mellett a taktikai érzékünkre is szükségünk lesz.  Az Ori and the Will of the Wisps márciusban jött ki, Steamen természetesen megvásárolható.

 

Vampyr

A Life is Strange fejlesztője, a DontNod Entertainment 2018-as játéka az első világháború utolsó évébe röpít minket, egyenesen a spanyolnátha sújtotta Londonba. A főhőse egy orvos, aki ígéretes haematológusi karrierje közepén a fronton találja magát, majd onnan hazaküldik Londonba, ahol munka várja őt a főváros egyik legjobb kórházában. Csakhogy a jó doktor a városba érkezésekor arra ébred, hogy meghalt. Vagyis…ennél egy kicsit bonyolultabb a történet. A Vampyr főleg mászkálós-beszélgetős játék, amelyben szérumokat, töltényeket is kell kraftolni. A sokféle figura mind interaktív, és számon is kell tartanunk őket, mivel sokból hasznos információt lehet kinyerni. Mellékküldetések itt is vannak, ezek viszonylag fontosak, mivel hozzájárulnak a fő küldetés megoldásához, azaz ki miatt és miért lettünk mi is vámpírok és mi az a ragály, amely a spanyolnáthánál is rosszabb és ami miatt veszély leselkedik a város összes lakójára. Egyes karakterek a barátaink lesznek, mások ellenfelek, minden azon múlik, hogy a több lehetséges kérdés illetve válasz közül a karakter interakciók során melyiket választjuk ki. A boss fightok a játék előrehaladtával egyre nehezebbek lesznek, és egyre több olyan választást kell meghoznunk, amely érzelmileg is megterhelő. Már ha beleképzeljük magunkat a karakter bőrébe és megpróbáljuk a lehető legjobb megoldást megtalálni a kialakuló helyzetek kezelésére. A játék több végkifejlettel is véget érhet, szó szerint minden szavunk és döntésünk alakítja a játék menetét, éppen ezért számomra többször is játszható. A játék során London különböző kerületeibe jutunk el, élvezetesek a helyszínek, remek az arcmimika, és hihetetlenül igényesek a párbeszédek. Januárban játszottuk végig és nekem azóta is naponta eszembe jut.

 

Mystery Case Files: 13th skull

A Big Fish Games/Eipix MCF sorozata 20 különböző hidden object játékot adott ki 2005 és 2019 között (a legújabb pedig még idén érkezik). A minőségét tekintve rohamosan fejlődő játéksorozat a tetőpontot szerintem 2010-ben érte el, amikor kijött a 13th skull nevű rész. Azóta kissé hullámzó minőséggel tízhavonta jön ki egy-egy játék, amelyek között akadnak brilliánsak (Escape from Ravenhearst), kifejezetten jók (Key to Ravenhearst, Fate’s Carnival), okésak (The Black Veil, Shadow Lake) és amolyan egy délutánt megért-típusúak is (The Revenant’s hunt). Nekem azonban a mindenkori kedvencem a 13th skull. A szokásos főhősünkkel, A Master Detective-vel játsszunk, jelen esetben egy eltűnt férjet kell megkeresnünk egy louisianai, mocsárral ölelt kisvárosban, ahol belebotlunk egy helyi kalózlegendába is. A hidden object scene-ek mellett puzzle-okat is meg kell fejteni, küldetéseket kell teljesíteni és természetesen fel tudunk venni egyes tárgyakat, amelyeket később más helyszíneken tudunk hasznosítani. A játék nem kifejezetten horrorisztikus, ellentétben a sorozat többi részével, de izgalmakban és humorban nem szűkölködik. A karakterek élvezetesen megírtak és valódi színészek játszották el őket. Ezzel először a Dire Grove nevű játékában találkozhattunk az MCF-nél, de sajnos nem vitték tovább sokáig a hagyományt, ha jól emlékszem, az Escape from Ravenhearst volt az utolsó, amelyben éltek ezzel a lehetőséggel, pedig nagyon sokat ad hozzá a játékélményhez. A 13th skullt számtalanszor végigjátszottam, a történet folytatása tavaly jött ki, és bár lehetett azt is élvezni, azért nem hozta az elődje színvonalát. Összességében bármelyik MCF játékot tudom ajánlani azoknak, akik inkább a sztori és a remek helyszínek miatt játszanak, de nekem a 13th skull az örök kedvenc.

 

Futottak még:

Blacksad – Under the skin, Journey, Inside

 

Könyvek

Szépirodalmat nem fogok ajánlani. Szépirodalmat az ember szerintem nem szórakozásból akar olvasni, mármint nem agyrágónak használva, két kajálás között, karanténban. Akinek most van ideje és türelme igazán hasznos irodalommal lefoglalnia magát, annak természetesen hajrá, mert rengeteg Kafka, García Marquez és Julien Green várat magára, de aki home office-ban a déli telko meg a négyórás skype meeting között akar valami könnyed irodalmat, annak rögtön ajánlok is párat.

Nick Hornby: Egy fiúról

Ajánlhatnám a Betoncsókot, a Hosszú út lefelét vagy a Meztelen Júliát, mivel mindegyik zseniális. Hornby stílusa éles, cinikus, élvezetes, a karakterei nem jók vagy rosszak, hanem félelmetesen emberszerűek, legyen szó kissé faragatlan biztonsági őrről, nyafka ex-sztárról vagy méla 30-as nőkről, mind hiteles. A humora sokszor morbid és önreflektív, így valahol magunkon is tudunk egy jót röhögni (nem nevetni, az túl finom kifejezés). Az Egy fiúról című könyvéből 2002-ben Hugh Grant főszereplésével készült film, ez pedig bár nem az egyetlen megfilmesített könyve Hornby-nak, mégis az egyik legjobb. Mint ahogy a könyv is az egyik legjobbja. Lehet, hogy csak a témaválasztás, vagy a karakterek bizarrul hétköznapi idiotizmusa miatt, de nekem ez a személyes kedvencem Nick Hornby-tól. Akit egy lebzselő, az apja jogdíjából élő, céltalan és unatkozó, kicsit balfék harmincas faszi sztorija nem érdekli, annak tudom ajánlani egy kamasz srác apává válásáról szóló Betoncsókot, a párterápiás Egy házasság helyzetét vagy a klasszikussá vált Pop, csajok, satöbbit. Ez utóbbiból készült az a film, amelyben John Cusack és Joan Cusack is játszik. Csak szólok.

https://moly.hu/konyvek/nick-hornby-egy-fiurol

 

J. K. Rowling: Átmeneti üresedés

A Harry Potter könyvekkel világhíressé vált Rowling valódi író, akárki akármit is mond. Valóban, a stílusa a közelébe sem ér Thomas Mann-nak vagy Virgina Woolf-nak, így szépirodalomnak valóban nem nevezném a könyveit, de a történet- és karaktervezetése igenis beemeli őt a kortárs írók közé. Az Átmeneti üresedés nem gyerekkönyv, vérbeli angol krimi, amelyben szóba kerül a korrupció, csalás, prostitúció és elsősorban a politika. Egy idilli angol városka egyik tanácsnoka a túlvilágra távozik, a helyére pedig többen is szemet vetettek. A karakterek élők, a Harry Potter világából megismert precizitással és kidolgozott háttérrel megírt figurák, akiket kedvelünk, utálunk vagy csak úgy képen törölnénk egy szenes vödörrel. Aki szereti Agatha Christie könyveit vagy az olyan sorozatokat, mint a Kisvárosi gyilkosságok, annak Rowling fekete humorú, szókimondó és szórakoztató krimije is tetszeni fog.

https://moly.hu/konyvek/j-k-rowling-atmeneti-uresedes

 

Lemmy – White line fever

A rockzene kedvelői ismerik Lemmy Kilmistert, a Motorhead zenekar egykori énekesét. Megkerülhetetlen figurája és ikonja nem csak az angol zeneiparnak, hanem a rockzene örök hercege is. Számtalan anekdota és legenda kötődik a nevéhez, ő maga is sokszor terjesztette ezeket, de mindig humorral és öniróniával nyilatkozott róluk. Janiss Garza egy macskabarát újságíró, aki összegyűjtötte, editálta és Lemmy Kilmisterrel együtt letehetetlen könyvvé formálta a frontember életútjának történetét, a rengeteg sztorit a zenekarról és más bandákról, a csajozásról, a drogokról, koncertekről, utazásokról. Vinnyogva nevetős, máshol filozofálgatós, talánigazvolt történetek csokra konzekvens sorrendben, kötetté összefűzve, elsősorban olyan olvasóközönség számára, akik ismerik a Motorhead munkásságát és a 70-es, 80-as évek rockzenekarait. Fehér csík láz címmel magyarul is megjelent, de a sok szóvicc illetve az ízes nyelvhasználat miatt angolul tudók inkább az eredeti szöveget vegyék a kezükbe.

https://moly.hu/konyvek/lemmy-kilmister-janiss-garza-white-line-fever

Futottak még:

Jonas Jonasson: A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt, Robert Charles Wilson: Pörgés, Ken Liu: A papírsereglet és más történetek

 

Sorozatok

Mi lehet jobb, mint binge watcholni egy-egy sorozatot, aztán nyavalyogni azon, hogy túl sok idő telik el két évad között? Az ilyen mazochistáknak ajánlanám a következőket:

Kingdom – Netflix

A dél-koreai Kingdom az 1600-as évek legelején játszódik, és az országban készült történelmi filmek és sorozatok minőségéhez hasonlóan a kosztümök, sminkek, helyszínek és kellékek elképesztő igénnyel lettek elkészítve. A színészi játék dél-koreaihoz képest egész européer, így akit azért nem vonzottak eddig a távolkeleti filmek és sorozatok, mert nagyon teátrális volt a színészi játék, az adjon a magyarul A királyság titkai címen futó sorozatnak egy esélyt. Jelenleg az első két évad jött ki, és készül a harmadik, egyben utolsó évad is. A történet főhőse a koronaherceg, aki a járványtól sújtott országát próbálja megmenteni a külső és belső ellenségektől. A külsőt a japánok jelentik, de még ők sem elég félelmetesek ahhoz a veszélyhez képest, amely belülről fenyegeti a népet, a királyi családot és az országot. A sorozatban bőven ömlik a vér, a politikai cselszövés mesteri, a horrorfaktor pedig valóban hátborzongató. Mivel ez egy zombisorozat, ezért annak, aki a Palota ékkövével kedvelte meg a dél-koreai műveket, talán nem ajánlanám.

 

Parks and recreation – NBC

A horror után evezzünk vidámabb vizekre vagy üljünk vidámabb gyepre…A magyarul Városfejlesztési osztály című sorozat Pawnee városka önkormányzatába kalauzol el bennünket. Az áldokumentarista szatíra főhőse Lesley Knope, a control freak, ambiciózus, ugyanakkor csupaszív igazgatóhelyettese a Városfejlesztési osztálynak, azon belül is a parkokért felelős. Minden vágya, hogy Indiana állam (itt található Pawnee) kormányzója legyen egy nap, példaképe többek között Madeleine Albright és személyes küldetésnek tartja a munkatársai jólétét. A sorozatban kiváló színészek játszanak és adott a meme kultúrának is kellő alapanyagot ahhoz, hogy bár az utolsó epizód 2015-ben készült, öt évvel később is meglegyen a maga rajongói bázisa, a karakterek pedig megérdemelten kerültek a televíziós szatíra legzseniálisabb figurái közé. Az én kedvenc karakterem Ron Swanson. Please and thank you.

 

Grand Designs – Channel4

Kevin McCloud brit dizájner és író sorozata a címnek megfelelően nagyléptékű építészeti projecteket mutat be. Házat építő párok, családok, privát emberek történeteit ismerhetjük meg immáron több, mint két évtizede, hiszen az 1999-ben indult sorozat már több, mint 200 résznél jár. Néhány project ambiciózus, más egyenesen őrültségnek tűnik, egyes házakba azonnal beköltöznénk, mások feldühítenek, de mindig van egy emberi történet az épületek falai között. Egyes családoknak szurkolunk, mások bicskanyitogatóan hülyének tűnnek, de éppen ettől is érdekes a sorozat, hiszen ahogy a karakterek is mások, úgy a vágyott otthon megtervezése és kivitelezése is különböző. Ez nem fikció, mint a fenti kettő, de attól még sorozat és az ember szívesen ül le a képernyő elé, hogy izgalmas építészeti megvalósításokat nézzen. A Channel4 weblapján rengeteg rész ingyenesen megnézhető.

 

Futottak még:

Rick és Morty új évada kötelező jelleggel, Monty Don összes kertészeti műsora, és a kétmillió másik krimi, animációs, horror, sci-fi vacak, ami az interneten fellelhető.

 

Kellemes időtöltést kívánok, gyerekek!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!