Murr kandúr és a világörökség

Mint azt anno írtam, szívesen ülünk hétvégente vonatra, hogy Nürnbergből maximum egyórányi távolságra lévő kisebb városokat nézzünk meg. Ilyenkor reggel indulunk, este jövünk, és egy napot eltöltünk császkálással, felfedezéssel, városnézéssel. Így látogattuk meg többek között Schwabachot is először, Regensburgot vagy a Wolfstein várromot. A vonatjegy nem olcsó, de időnként ki lehet fogni jó ajánlatot és akkor kb 30 euróból (két főre oda-vissza) meg lehet úszni. Ennyit nekünk megér. A német fizetés pedig meg is engedi, hogy minden mást kifizetve is simán beleférjen még havonta kétszer-háromszor egy ilyen városnéző túra, minden alkalommal beülve valami helyi vendéglátó egységbe egy könnyebb ebédre, esetleg süticsokifagyikávé szinten. Bambergről már nagyon sokat olvastam, és a múlt heti vacak időjárás után erre a szombatra ragyogó napsütés ígérkezett és úgy 23°C, így azonnali hatállyal megszavaztuk a bambergi kirándulást. Nürnbergből félóránként megy vonat Bambergbe, tehát kényelmesen felültünk egy nagyon tiszta, kellemes szerelvényre és 40 percnyi utazást követően meg is érkeztünk Bajorország egyik legszebb városába.

Bambergben körülbelül nyolcvanezren élnek, a városban egyetem működik, híres dómja is van, az óváros pedig az UNESCO Világörökségi listáján szerepel. Nem is csoda, több száz éves házak állnak rendíthetetlenül a Regnitz folyócska partján elterülő óvárosban, a legtöbb lakható állapotú és élnek is benne családok. Ezek a házak felújított lakásokat rejtenek, amelyek nem kifejezetten az olcsóbb kategóriába tartoznak. Egy 1850-es évekbeli épületben található felújított lakásért (35 nm) jelenleg 800 euró bérleti díjat kérnek (ez ugye nem tartalmazza a rezsit). Nürnbergben 800 euróért már akár 80 nm-es lakást is kap az ember, igaz, nem az óvárosban.

Bamberg ezeréves története 902-ben kezdődik, nem sokkal azelőtt épült egy kastélyerődítmény a jelenlegi dómhegyre. A bambergi katedrális a 11. században épült meg, II. Henrik német-római császár utasítására, majd később a 13. században átépítették, ebben az állapotában őrizték meg napjainkig. Bamberg egyetemét, a későbbi Otto-Friedrich-Universität-et 1647-ben alapították. A kampuszok történelmi épületekben foglalnak helyet, pl. a jezsuita kollégium épületében, vagy az egykori vágóhídon. A város különleges városházával dicsekedhet, amelyet a Regnitz folyó két ága közül a nyugatin egy szigetre építettek 1386-ban. A két oldalán festett épület ma múzeumként is funkcionál. A püspöki lakok (a régi és az új) részeiben látogathatóak, sajnos nekünk most nem sikerült a régi várba eljutni, de tervezünk még ide visszajönni, mert Bamberg szenzációs. Az új rezidencia virágoskertje is megér egy megtekintést, főleg annak, akit a rózsák lenyűgöznek. A Szent Mihály apátság, kolostor és a temploma is látogatható, idegenvezetéssel egybekötve nem csak látnivaló, hanem érdekességeket is megtudhatunk az épületegyüttesről. A régi malom és gát környékén több étterem, cukrászda és kávézó is megtalálható, a teraszon henyélve hallgathatjuk a gépek monoton zaját és a lezúduló víz robaját. Az E.T.A. Hoffmann-ról elnevezett színházban gyermekprogramokat és felnőtt darabokat is játszanak.

Bambergben élt egy évet Hegel, pár évig dolgozott itt E.T.A. Hoffmann is, Robert Pfleger kémikus, a repülőgépes Willy Messerschmitt, de itt élt élete végéig Nina Schenk grófné is, Claus Schenk von Stauffenberg gróf felesége is, ez utóbbi volt az egyik kiötlője a Walküre-hadműveletnek. Bamberg története vallási csatározásokkal, zavaros politikával és hatalmi játszmákkal, boszorkányperekkel és a 20. század legerőteljesebb jeleneteivel van tele. A csodálatosan karbantartott óvárosban a 16-19. században épület házak nyújtanak elképesztő látványosságot. A városban harapni lehet a történelmet. Az egyetlen, ami nem kifejezetten kellemes, az az egész évben jelenlévő turistaözön. A kellemes klímának köszönhetően kora tavasztól késő őszig jönnek a városra kíváncsi németek és külföldiek egyaránt, a december pedig a karácsonyi vásárok és látnivalók miatt népszerű. Ha valaki turistamentesen szeretné a várost megnézni, januárban illetve februárban érdemes jönnie. Akkor is vannak nézelődők, de lényegesen kevesebben. Igaz, akkor meg nem a legszebb arcát mutatja a város, így valamit valamiért…

Mi nagyon élveztük a várost, bár mindketten olyan erős migrént kaptunk már reggel, hogy akármennyi ibuprofent pumpáltunk magunkba, délutánra már az elviselhetetlenségig fajult a fájdalom. Ezért a kolostort és a régi püspöki rezidenciát illetve a dóm bejárását most kihagytuk. A dóm körül amúgy több száz turista nézelődött, de lehet, hogy a számuk az ezret is elérte, konkrétan egymásba ütköztek az emberek. Volt kínai, német, angol, magyar csoport is. Mi nézelődtünk kicsit, leültünk egy padra kajálni, majd elcuccoltunk. Kár, mert szívesen megnéztem volna, de egy rakás család is akkor akart bejutni, nem kevesen babakocsival, három-négy gyerekkel evickéltek felfelé a lépcsőkön. Így, mivel nem akartunk Mona Lisa-szituációba keveredni, kihagytuk a dóm belsejét, csak kívülről csodáltuk meg. Akit egyébként érdekelne egy városvezetés csoport és túravezető nélkül is, itt letölthet egy appot, amivel bejárhatja Bamberget, és még igazodnia sem kell a többiekhez.

Bamberg Münchenből (Nürnbergen át) és Lipcse felől is megközelíthető, a közelben található Forchheim és az egész Fränkische Schweiz (a hersbrucki Svácról itt írtam), valamint Würzburg, ami szintén megér egy hétvégét. Nekünk biztosan, mert jövőre oda is megyünk. Készítettünk pár képet (amolyan bénácska, amatőr módon), ezeket itt lehet megnézni:

Címkék: , , , , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »