Állatkert a poggyászomban

Környezetvédelem 2.0 avagy tippek középhaladóknak

 

Az egyik legnagyobb növekedés egy háztartás szén-dioxid kibocsátásában akkor következik be, ha pl. 1. a háztartásban két autó is rendszeres használatban van, 2. gyermek születik. A legkomolyabb hatású környezettudatos döntés az, amikor az ember tudatosan nem vállal gyermeket. Hiszen a gyermek miatt –különösen csecsemők esetén- a fűtés már nem a kellemes meleg szinten megy, hanem fűtünk, mintha nem lenne holnap, több melegvíz fogy és az egyszer használatos termékek vásárlásának száma is megnövekszik. Ma már nem vetik meg azokat, akik nem szeretnének gyermeket, és a közhiedelemmel ellentétben párt találni sem nehezebb, ha valaki nem kifejezetten az utódban találja meg létezésének értelmét, ezért bátran döntsünk úgy, hogy nem örökítjük tovább a DNS-ünket. Sok férfi és nő a harmincas korosztályból választja azt az életutat, hogy nem vállal gyermeket. Ha valaki 30-32 évesen sem érzi úgy, hogy mindenáron szülő akar lenni (pláne 35-38 évesen sem), akkor az már valószínűleg végleges, csak a családi, társadalmi nyomás miatt mégis lebabázni butaság. De ha mégis a család adja valakinek a létezése értelmét, az eggyel több ok arra, hogy odafigyeljen a minél kisebb ökológiai lábnyom hagyására.

Nem szükséges mindenből új. A tágabb családi, baráti körben is fel lehet lelni használaton kívüli babakocsit, ami bőven kiszolgál még egy-két csemetét. Persze lehet venni félmilliós babakocsit párnázott karfával és méretében állítható mózeskosárral, radarral meg beépített bárpulttal miegymással, de van, amikor a „minket sem így neveltek fel, mégis túléltük” hozzáállás kivételesen megállja a helyét. Ugyanez a helyzet a játékokkal. A mosható plüss játékok igazi jolly jokernek számítanak, mert puhák, aranyosak, és piszkolódás esetén megpörgeti az ember kímélő programon, aztán lehet ismét gyömöszölni. A pelenka mondjuk más kérdés, és őszintén szólva tökéletesen megértem, ha valaki nem akar mosható pelenkával szórakozni, de ha minden másban következetesek vagyunk, akkor nem a pelenkán fog múlni, hogy megmenthetjük-e az óriáspandát, ebben azért lehet engedékeny az ember. A babaruha bababizományikban tömegével fellelhető. Ha mi is vigyázunk a lízingelt ruhára és jó állapotban adjuk vissza, akkor a folyamat fenntartja önmagát. Nagyobb gyerek esetén a kinőtt ruhákat le lehet adni bölcsődékbe vagy óvodákba, a nehezebb sorsú szülők a megkímélt daraboknak nagyon tudnak örülni. A kisgyermeknek amúgy édesmindegy, hogy Nike sportcipő van-e a lábán vagy valami noname, teljesen felesleges 28 000 forintért vásárolni márkás csukát, hogy négy hónap múlva menjen a kukába. Érdemes ebben a témában is kézműves dolgokat beszerezni, mivel sok kismama otthon ülve fog ilyen vállalkozásba, és ki tudná jobban, mi a kényelmes a gyerek számára, mint egy másik kismama. Kutassuk át a netet és támogassunk más anyukákat (vagy kisvállalkozókat) azzal, hogy beszerezzük a termékeiket. Ők legalább nem Bangladesh-ben foglalkoztatnak 9 centes órabérért 8 éves kiskölyköket. A Facebookon is található rengeteg kismama csoport, ahol lehet játékot, ruhát, miegymást csereberélni. Használjuk ki a lehetőségeket.

Akár van gyermek a családban, akár nincs, az élelmiszer beszerzésének körülményei is fontosak a környezettudatos élet kialakításában. A legjobb nyilván a háztáji, de a Budapest belvárosi Szondi utcában a bérház harmadik emeletén senki nem fogja kikötni a Riskát a lépcsőfordulóban. Viszont a heti két húsmentes nap már rengeteget számít, főleg, ha mindenki betartaná. Ugyanakkor egyre több településen lehet csirkét bérelni, azaz havonta egy kisebb összeggel hozzájárulni ahhoz, hogy egy számunkra szimpatikus ember csirkét tart és igény szerint ellát tojással bennünket: https://www.youtyuk.hu/. Nem mondom, hogy olcsóbban jövünk ki, mint ha a boltban vásároljuk a tízes Spar tojást, de azért anyagilag sem dönt nyomorba. Azt mindenesetre érdemes leszögezni, hogy a környezet védelme háztartás szinten pénzt és/vagy energiát igényel, tehát környezettudatosan élni sajnos nem egyenesen egyenlő azzal, hogy olcsón élünk. Ha van kertje az embernek, akkor maga is megtermelhet zöldséget, egy-egy gyümölcsfát is telepíthet, ami minimum 3-4 éven belül amúgy elkezd teremni, tehát inkább hosszú távon éri meg a barack, az alma, a meggy. Ha magunk főzünk be, akkor nem csak egészségesebb ételeket fogyaszthatunk, hanem kevésbé is szennyezzük a környezetet (nem a kamionokon behozott lekvárt vásároljuk, hanem mi magunk szedjük le a fáról a gyümölcsöt). Nagyobbacska kert esetén egyébként el lehet keríteni kisebb helyet 2-3 tyúk számára is, kiszedik a kukacot, a gyomot, természetes fűnyírók, emellett tojnak is. Végső esetben le is lehet vágni őket, de a tyúk nagyon kedves állat, hallgat a nevére, szóval könnyen megszeretteti magát. Ha nincs kert, de van erkély, paradicsomot, borsót, babot ládában is lehet termeszteni, a zöldfűszerekről nem is szólva. Ha nincs erkély, a bazsalikom, az oregánó, a metélőhagyma megél a cserépben is, a csiperke háromszor is terem a termődobozban, a szamóca is elvan a konyhában, nappaliban, ha éri nap. Bármennyire is szeretjük a mangót, a távoli égtájakról származó gyümölcsök helyett preferáljuk a helyben is megtermő fajtákat. A kontinentális éghajlaton élők előnyt élveznek ebből a szempontból, legalábbis mondjuk a skandinávokkal szemben, mert bogyós gyümölcsök tömegével, csonthéjasok és szőlő, alma, körte, dinnye is megterem. Válasszunk szezonális zöldséget és gyümölcsöt, és lehetőleg hazait.

A közösségi kerékpár, Budapesten a BuBi remek ötlet, mondjuk népszerű is, egyre többen használják. Ha valaki akkora városban él, mint Nürnberg (vagy Szeged akár), akkor jobb időben a séta valóban opció, az ember igazán rászánhat plusz tíz percet, hogy korábban induljon el otthonról, de a dízeles helyett a gyalogbuszt használja. A szép, színes csomagolópapír helyett lehet nátronpapírba csomagolni az ajándékokat, élénk színű szalaggal kifejezetten elegáns. A tönkrement ruhadarabokat fel lehet használni takarításhoz, vagy állapottól függetlenül újragondolni, ha a póló ujja ment tönkre, lehet topként továbbra is hordani, akár csak otthonra. Rongyállatkák készítésével sok gyereket boldoggá lehet tenni, egyrészt ha őket is bevonjuk a folyamatba, vidám családi délután kerekedhet belőle, másrészt ha elajándékozzuk gyermekotthonok számára az elkészült műveket, az ott élőknek is szerezhetünk örömet. A mintás, matricás pólókból, pullóverekből faliképet lehet készíteni a gyerekek számára, vagy díszpárnát, patchwork takarót, tornazsákot. Használjuk a fantáziánkat és szánjuk rá az időt.

A műfenyő anyagilag is jó befektetés. A karácsony nem egy halott fa feldíszítésétől lesz ünnepi, hanem tőlünk, mert mi teremtjük meg a hangulatot. Egy szebb, jobb minőségű műfenyőt ugyanolyan szépen fel lehet díszíteni és sokszor behatóbb vizsgálat nélkül meg sem lehet mondani, hogy nem valódi fa. Ráadásul nem hullajtja a tűlevelet, és nem kell azzal bajlódni, hol lehet leadni az ünnepek végén.

Fújós dezodor helyett használjunk kenőset. Kozmetikumok esetén vásároljunk olyan cégtől, amelyek valóban nem végeznek állatkísérleteket. Nyilván nem kell PETA őrültnek lenni, de pl. pont náluk elérhető egy lista, amelyen szerepelnek azok a gyártók, márkák, amelyek nem használnak fel több tonnányi élő kísérleti alanyt a termékeik fejlesztéséhez, teszteléséhez:

https://www.peta.org/living/personal-care-fashion/these-companies-dont-test-on-animals/

A cica weboldala pedig egy jóval kibővített listát prezentál, itt is megjegyzésekkel, információval megspékelve, amelyek hasznosak lehetnek, pl. az Estée Lauder továbbra is végez állatkísérleteket, de állítólag az egyik brandje nem:

https://www.crueltyfreekitty.com/ultimate-guide-to-cruelty-free-makeup/

Persze arra is érdemes odafigyelni, amennyiben ezektől a cégektől vásárolunk, hogy egyéb módon sem legyen problémás a termék, pl. a Body Shop bőrradírjai még egyes típusok esetén tartalmaznak műanyag gyöngyöket. Amennyiben nincs diabéteszünk, nyugodtan vásároljuk a cukrot, mint abrazív anyagot tartalmazó terméket. Ha valaki nem értené, miért is környezettudatos az, ha nem támogatjuk az állatkísérleteket (hiszen a laborkutya, -macska, -majom nem része az esőerdők állatvilágának), akkor itt a magyarázat. Azon felül, hogy a kegyetlen kísérletekkel élő, érző lényeket teszünk ki szenvedésnek, a tesztek során (és az állatpark fenntartása során) sokkal több a károsanyag kibocsátása ezeknek a cégeknek, mint azoknak, amelyek nem végeznek ilyesmiket. Nem szorosan, de idetartozik az is, hogy amennyiben kutyát, macskát, csincsillát szeretnénk tartani, ne vásároljuk őket, hanem igenis menjünk el egy megbízható menhelyre és az ott dolgozók segítségével válasszuk ki számunkra az ideális leendő kiskedvencet. Az olyan otthonok, mint pl. a Noé Állatotthon vagy a Mancs dolgozói szívesen adnak ismertetőt egy-egy örökbefogadható állatról, mivel számukra a minőségi munkavégzéshez hozzátartozik a hozzájuk kerülő kutya, macska, vadászgörény és társaik megismerése. Ezáltal tudnak javasolni a gazdijelölt számára ideális állatkát a védencek közül. Megjegyzem, amennyiben nem vágási célra szeretnénk haszonállatot örökbefogadni, úgy menhelyről is ki lehet vinni kecskét, tyúkot, tehenet.

Azzal is tisztában kell lennünk, amikor környezettudatosan szeretnénk élni, hogy időnként ki kell lépnünk a komfortzónánkból, vagy le kell mondanunk néhány dologról. Egyesek számára ilyen a krokodilbőr vagy a szőrme. Szerintem igenis luxus ezüstróka bundát hordani, és nem tesz hozzá az életminőségünk emeléséhez, tehát felesleges dolog a szőrmebunda, lehet nélküle élni. Ugyanez érvényes a kígyóbőr, rájabőr óraszíjra is, a krokodilbőr csizmára, a teknőckeretes szemüvegre. Ha mindenáron a minta a lényeg, lehet szép utánzatokat kapni, amelyek ráadásul környezetkímélő módon készültek. Utána kell nézni ezeknek a dolgoknak, ami nyilván időigényes, de a környezetvédelem munkaigényes, ha ennél egyszerűbb lenne, valószínűleg az ökoszisztéma nem lenne ennyire katasztrofális állapotban, mert mindenki könnyedén vigyázna rá. Ugyanakkor már kevés változtatással is óriási eredményeket lehet elérni, ha elegendően csinálják.

A bolygónkra nem csak azért éri meg odafigyelni, mert milyen cuki a panda meg a hiúz, és jaj szegényeket sajnáljuk, hogy kihalnak, hanem azért is, mert mi is részei vagyunk a bioszférának, mi is a természet részei és ezáltal folyamatainak alakítói vagyunk. Minden mindennel összefügg. Ha egy niche rendszerébe olyan módon szólunk bele, amely megváltoztatja az egyensúlyi helyzetet, felborítjuk a környezeti rendet és láncreakciót indíthatunk be, amely kis szerencsével, de nagyobb tudatossággal jó esetben visszafordítható, de rosszabb esetben magával ránt mindent, ami közvetlenül összefügg vele, majd azokat is, amelyek csak közvetve. Az emberiség egy része jól függetlenített környezetben él, de a másik részének élete  nagyban függ a monszunoktól, az aszályoktól, a vadászható állatok számától. Előbb-utóbb az is megérzi a felborult egyensúly következményeit, aki boltok között, belvárosi lakásban él, és a bolygónk módszeres pusztításával saját fajunk kihalását idézzük elő. Ha másért nem, legalább ezért tegyünk a környezetvédelemért és döntsünk tudatosan a mindennapi választásaink során.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!